Pár slov o Domu umění ….

Dum_umeni

Sobotní vyhlášení výsledků proběhne v legendárním Domě umění ve Zlíně, kde šest desetiletí sídlily galerie a filharmonie, a který je od února 2013 zavřený. Obdivovaná stavba, kterou navrhl známý baťovský architekt František Lydie Gahura, se má znovu proměnit na Památník Tomáše Bati. Radnice chce na opravu vyhlásit veřejnou sbírku. Stavba je památkově chráněna a i z tohoto důvodu si vás pořadatelé dovolují požádat o dodržení dress code na tuto slavnostní akci – muži kravata a ženy šperk, zbytek outfitu je na vás.

Zde trocha historie k této pozoruhodné stavbě, která těsně sousedí se shromaždištěm našich závodů:

Řada obyvatel si dobu, kdy ještě v budově nesídlila filharmonie ani galerie výtvarného umění, pamatuje.

„Někde v mozku mám pořád zavěšené letadlo junkers, který tam visel od stropu. Bylo to letadlo, ve kterém havarovali v roce 1932 Tomáš Baťa a pilot Jindřich Brouček,“ zavzpomínal zlínský básník a výtvarník Jaroslav Kovanda.

Tehdy byla budova ještě památníkem. Tedy výstavní síní věhlasného baťovského podnikání ve Zlíně i připomínkou tragické smrti Tomáše Bati.

A dům na kopci lákal návštěvníky i po přestavbě v 50. letech. Tehdy jej stavebníci upravili právě pro potřeby filharmonie a galerie.

K železobetonovému prosklenému skeletu ovšem přibyly dva nevzhledné přístavky a stavbu podle odborníků znehodnotily. Změnil se i vnitřní prostor a označení. Z památníku se stal Dům umění.

I tak si podle některých svou atmosféru zachoval. „Cítím se v něm trochu jako v chrámu. Pořád má výjimečnou, osobitou atmosféru,“ prozradil ředitel Krajské galerie výtvarného umění Václav Mílek.

V Domě umění sídlila galerie 60 let, filharmonie pak 56 let. Hudebníci prostory opustili před čtyřmi lety, galeristé před rokem. Zamířili do rekonstruované 14. budovy baťovského areálu

stavba